Adana Araç Yazılımı

Günümüzde otomobillerin birçoğu artık teknolojinin getirdiği yeniliklerden faydalanarak üretiliyor. Adana’da Araç yazılımı için gerekli olan alt yapı daha arabalarımız üretilirken varlığını korumaktadır. Bu bilgisayar işletim sistemi ile sağlanırken bilgisayar işletim sistemi daha kontağı çevirip gaz pedalına bastığınız anda devreye girer. Bu noktada otomobil sahipleri devir artışını sağlayacak aynı zamanda yakıt tasarrufu yaratacak araç yazılımı konusunu merak ediyor.

Otomobilin orijinal mekanizması üzerinde yapılacak değişikliklerin uzmanlar tarafından yapılması sağlıklı sonuç almak için önemlidir. Modifiyeli bir araca sahipseniz araç yazılımı yaptıracağınız firmanın donanımlı uzmanlarla çalıştığından emin olmalısınız. Bu otomobilinize, modifiyeline uygun yazılım üretilmesine ve geliştirilmesine olanak sağlar.

blank

Araç Yazılımı Nedir?

ECU olarak kısalttığımız modern otomobillerde yer alan elektronik kontrol ünitesi geliştirile bilinen bir parçadır. Motor kontrol ünitesinde yapılacak değişiklikler motorun ana üretim sistemine zarar vermeden ekstra güç ve performans sağlanmasına yardımcı olur. Bu ünite üzerinde uygulanacak her türlü işlem araç yazılımı olarak adlandırılır. Otomobilde alınmak istenilen sonuç hali hazırda var olan motor parametrik değerlerinin ekstra performansını arttırıp güç kazandırmaktır.

Otomobil tutkunları araçlarının yüksek devirlerde çalıştırıp aynı zamanda yüksek verim almak isterler. Kullanıcıların isteği doğrultusunda uygun bir yazılım üretmek bilgi ve tecrübe ister. Bunun için uzman kişilere başvurup bu doğrultuda uygun kişilerden yazılım talebinde bulunmakta fayda vardır. Yapılacak güncelleştirmeler otomobilin diğer parçalarından bağımsız değildir. Deneyimli ustalar, otomobilde birçok detayı incelerler. Aracın gücü, torku, yakıt tüketimi, sensör aralığı, yakıt oktanı, setan sayısı, denge ayarlamaları gibi kriterler gözetilerek gerekli düzenlemeler yapılır.

Otomobillerin elektronik beyinleri araç motoruna zarar vermeyecek şekilde üretilir. Dolayısıyla uzman kişilerce otomobilin fabrika çıkışında yüklü olarak yer alan yazılımında değişiklik yapılması özen isteyen bir iştir. Otomobiller için özel tasarlanmış olan yazılım geliştirilirken mevcut olan motor kapasitesi dahili içerisinde çalışmalar yapılmalıdır.

Araçların elektronik beyinleri farklı hava olaylarına karşı motora zarar vermesini engelleyici parametrelerle donatılmıştır. Bu sayede dağlık gibi zor arazilerde, karşılaşılması muhtemel zorlayıcı iklim şartlarında bile kendi iç düzenlemesi ile çalışmaya devam etmektedir. Eğer siz otomobilinizi her zaman böyle riskli şartlarda kullanmıyorsanız araç yazılımı yapmanız iyi bir seçenek olacaktır. Nihayetinde otomobilinize özel olarak geliştirilen yazılım kullanımı yüksek devirlerde kendini tam kapasite olarak çalıştıracaktır. Zorlu arazi koşullarında yüksek devirde aracınızı kullanmanız otomobilinizi genel olarak masraf çıkaracak bir noktaya getirecektir.

 

Araç Yazılımı İşlemi Nasıl Yapılır

Araç yazılımı geliştirmenin iki farklı yolu vardır. Modern otomobillerimizde bulunan elektronik kontrol ünitesi yani ECO nun bilgileri değiştirilerek güncelleme yapılabilir. Böylelikle araç fabrika çıkışında bünyesinde bulundurduğu performanstan çok daha fazla performansa sahip olacaktır. Hali hazırda olan sürümün yeniden programlanarak yeni yazılım yüklenmesi ikinci seçenek olarak değerlendirilir. Diğer bir yol olan bu seçenekte ise orijinal yazılım üzerinde eğer güncelleştirme yapılarak verim alınamayacak ya da yeni yazılıma cevap veremeyecek durumdaysa yerine yeni yazılım yüklenmesi söz konusu olur.

Her araç için yazılım düzenlemesi yapılabilir. Fakat aracın tüm mekanizmasının değerlendirdikten sonra otomobilin kriterine uyumlu, onu zorlamayacak seviyede beygir artışı sağlanmalıdır. Bu durumda beygir artışının egzozdan mı, yakıttan mı, basınçtan mı yapılacağı gözetilerek karar verilir. Bu kriterler eşliğinde enjektör, sibob, piston, hava filtresi gibi önemli işlevi olan mekanizmalarında kontrolü otomobilin araç yazılım sonrasında verimli hale getirilmesinde önemlidir.

 

Araç Yazılımı Yararları

Doğru kişilerce geliştirilen ve otomobilinize uygulanan yazılımlar aracınızın verimini artırırken düşük devirlerde kullanıldığında yakıtın fazla tüketilmesinin de önüne geçer. Otomobil tutkunlarının araç yazılımına iten öncelikli fayda, performans artışıyla yakıt tüketiminin azalmasıdır.

Araç yazılımı ile sis salınımını azaltabilirsiniz. Bunda en önemli faktör uzman kişilerin bilgi ve becerisidir. Doğru kişilerle çalışılmadığında bu faktör gözetilmediğinden dizel araçlarda karbon salınımını artıcı etki yapması mümkün olabilmektedir. Böylece karbon ayak izimizi artırıcı etkiye neden olması yararlarının önüne set koyabilir. Gerekli ARGE çalışmaları ile bu çevre zararının da önüne geçilmesi muhtemel ve önemlidir.

Turbo araçlarda performans artışı daha verimli olabilirken atmosferik araçlarda nispeten daha düşük verim sağlanır. Dolayısıyla benzinli ya da LPG li otomobillerde performans artışında ekstra güç sağlanamıyor. Fakat benzinli ya da LPG li otomobil kullanıcıları yine motor beyni kapasitesi gözlenerek o aralılarda yapılabilecek olan araç yazılımı ile araçlarını rahatlatma fırsatı bulacaktır. Daha soft bir yazılım tercih edilmesi halinde bir miktar rahatlama sağlanarak aracın ilk durumuna kıyasla daha iyi performans yakalayabilirler.

Turbo araçlar için yazılım geliştirildiğinde daha fazla verim alınabilmesi nedeniyle daha fazla yazılım düzenlemesi tercih edilen araç grubudur. Bu araçlarda performans artışı araç yazılımı ile geliştirilebilirken egzoz, araba fitresi gibi değişkenlerde otomobil performansı üzerinde etkilidir. Turbo araçlarda orijinal kıstaslar korunarak yapılacak olan yazılım geliştirmeleri güç ve performans dengesini artırarak otomobil kullanıcılarını mutlu eder.

Araç yazılımı kalite faktörü ile faydasını arttıracaktır. Alanında tecrübeli yazılım firmaları tarafından geliştirilen yazılımlara, motorun kapasite dahili içerisinde yazılım düzenlemesi ile güç ve performans artışı sağlanır. Turbo beslemeleri, ateşleme zamanlamaları, ne kadar yakıt gönderildiği, motorun durumu gibi faktörler ve diğer dikkat edilmesi gereken yukarda belirtiğimiz tüm parametrelerin kontrolü ile yazılım uygulanması araca zarar vermeyecektir. Böylece araç yazılımı ile gücünü arttırmış olduğunuz otomobilinize performans artışı kazandırmış olursunuz.

 

Adana Araç Yazılımı Fiyatları

Adana araç yazılımı için, kendi bünyelerinin dışında desteklediği firmalar aracılığıyla araç yazılımı yapabilir. Öyle ki bazı firmalar, araç garantisini bozmadan talebinizi karşılayabilir. Örneğin Volkswagen ya da Ford gibi marka bir otomobile sahipseniz bu firmalara ulaşıp araç yazılımını yaptırabilirsiniz. Araç yazılımı nerelerde yapılır sorusu kadar önem arz den diğer konu fiyat araştırmasıdır.

Otomobilimizi alırken büyük paralar ödemek zorunda kalırız. Sonrasında kullanmaya başladıkça ve aracın ömrü arttıkça gerekli masraflar katlanır. Bu, su götürmez bir gerçekken araç yazılımı söz konusu olduğunda yapılacak ödemenin miktarı da otomobil kullanıcılarını araştırmaya itiyor. Hem güvenilir hem de uygun fiyata araç performansı artırıcı güncelleme yapmak titizlikle araştırılmayı hak ediyor. Dilerseniz aracınızın üreticisinin böyle bir yan hizmeti var mı diye sorgulaya bilirsiniz. Eğer üreticinizin çalışma alanını dahilinde değilse daha önce güvenilirliği tam not almış firmalara ulaşıp yazılımın kalitesine uygun seviyede fiyat teklifleri almanız mümkün. Araştırmalarınız sonrasında teklifleri değerlendirmek size avantaj sağlayacaktır.