Loader

Araç Muayeneleri Ertelendi mi?

Araç Muayeneleri Ertelendi mi?

Araç Muayeneleri Ne Kadar Süre İle Ertelendi?

Araç muayenesi ile ilgili yönetmelik ile araç muayeneleri yönetmeliğine madde eklenerek değişikliğe gidilmiştir. Bu durumda dünya çapında yaygın hale gelen corona virüs salgını sebebi ile süresi gelen, geçmiş olan ve süresi gelecek olan yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay erteleme kararı alınmıştır. Herhangi bir tedbir uygulanmadığı sürece bu sürenin bitiminin ardından 45 gün içinde bu süre zarfında araç muayenesi gelmiş ve yaptıramamış olan kişiler araçlarının muayene ettirmek zorundadır. Belirtilmiş olan 45 günlük süre Bakanlık tarafından uzatılabilecek.

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Araç muayenesi, Tüvtürk araç muayene istasyonu aracılığı ile yapılmaktadır. Araç muayene istasyonu randevu sistemi ile çalışan bir kurum olduğu için araç muayenenizin geldiği tarihten önce muayene istasyonundan randevu almanız gerekmektedir. Bunun için Tüvtürk ücretsiz randevu hattını arayabilir ya da internet üzerinden Tüvtürk araç muayene istasyonu sitesine girerek randevu işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Muayenesi Ne Kadar Süre İle Yapılır?

Araç muayene süresi araçtan araca göre farklılık göstermektedir. Otomobil, resmi araçlar ve bu araçların römorkları 3 yaş üzeri olan tüm otomobiller her 2 yıl da bir olmak üzere muayene edilir. Traktör ve römorklu araçlar içinse 3 yaş ve üzeri olanlar için her 3 yıl da bir olmak üzere muayene edilir. Diğer motorlu araçlar içerisinde yer alan taksiler, kamyonlar, otobüsler, ticari araçlar ise ilk 1 yaş sonrasında her yıl bir kez muayene edilir. Motosiklet ve 3 tekerlekli araçlar ise 3 yaş üstü olanlar için 2 yıl da bir muayene edilir.

blank

Araç Muayene Randevusu Alırken Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tüvtürk araç muayene istasyonunda randevu almadan önce bazı evrakların toplanması gerekmektedir. Bu belgeler sırasıyla şunlardır:

Araç muayenesinde bulundurulması gereken belgeler:

  • Aracın ruhsatı veya trafik tescil belgesi
  • Araca ait sigorta poliçesi
  • Kimlik Belgesi
  • Araç egzoz emisyon ruhsatı
  • Araçta LPG bulunuyorsa LPG ruhsatı

Randevuya gitmeden önce yukarıda sayılı olan belgelerin hazır olması gerekmektedir. Bu belgelerin hazır olması ve araç muayene istasyonundan randevu alarak gitmeniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Ayrıca aracınızın ödenmemiş vergisi olmadığını kontrol ederek araç muayene istasyonuna gidin.

Aracın Muayenesi İçin Alacağınız Randevu Sistemi Nasıl Kullanılır?

Tüvtürk araç muayene istasyonundan aracınızı muayene ettirebilmek için 3 farklı randevu alma yöntemi bulunmaktadır. Bu yollardan birincisi Tüvtürk araç istasyonuna ait internet sitesi üzerinden, ikincisi ise

E-Devlet üzerinden ve son olarak da Tüvtürk araç muayene istasyonu randevu hattından randevunuzu oluşturabilirsiniz. Aracınızın plaka kodunu, ruhsat üzerinde belirtilmiş olan seri numarası ve şehir bilginizi girdikten sonra randevu çeşidini ve randevu gününü seçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Araç Muayene Randevusu Nasıl İptal Edilir?

Direkt olarak Tüvtürk araç muayene istasyonu internet sitesi üzerinden araç plakasını, ruhsatta bulunan seri numarasını ve bulunduğunuz şehri seçerek adınızı ve soyadınızı girin. Karşınıza gelen ekranda randevu bilgilerini güncelle, tarihini değiştir veya sil butonu yardımı ile istediğiniz güncellemeyi yapabilirsiniz.

Blog Araba ailesi olarak Araç Muayenelerinizi aksatmamanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üst
whatsapp